Jak vybrat vhodný zahradní traktor

Při výběru se zaměřte na velikost pozemku, na kterém svůj nový zahradní traktor budete využívat. Pro menší plochy zhruba do 1000 m2 bohatě stačí typ Rider s benzinovým motorem. Většina zástupců tohoto druhu disponuje jedním velkým nožem, který perfektně pojme všechnu trávu pod ním. Některé mají ovšem i nože dva, jejichž záběr je cca 70 centimetrů. Trávu sbírají do košů umístěných v zadní části traktoru. Avšak nemají světla.

Pokud je váš pozemek větší výměry, například mezi 1 000 – 5 000 m2, vybírejte zahradní traktor s odpovídajícími výkonnostními parametry. Platí, že čím větší a členitější plocha je, tím silnější traktor bude potřeba.

Potřebujete poradit s výběrem?

Pavel Luksza

+420 776 333 735 info@maxtechnika.cz

Výkon

Zaměřte se na výběr vhodného motoru, ten potom ovlivní i očekávaný výkon. Možnosti jsou dvě, a to jednoválcové a dvouválcové motory.

  • Většina malých traktorů je vybavena motorem jednoválcovým, jejichž výkon se pohybuje zhruba kolem 11 kW.
  • Stroje silnější bývají opatřeny dvouválcovým motorem s výkonem až 28 kW. Jednoduše proto, že jsou těžší, delší a jejich pohon bývá často 4x4.

Myslete na členitost terénu, na kterém budete jezdit. Pokud je plocha menší a rovinatá, je zbytečné, abyste kupovali příliš silný traktor. Vystačíte si s tím jednoválcovým.

zahradní rider stiga

Převodovka

Stejnou pozornost, jako věnujete výběru motoru, směrujte na výběr převodovky. Opět rozlišujeme dva typy – převodovka mechanická a převodovka hydrostatická. Rozdíly mezi nimi jsou zcela zásadní a podle nich bude vypadat odvedená práce a její rychlost.

Mechanická převodovka funguje na podobném principu jako v autě, rychlost si určujete sami jejím zařazením. Berte na vědomí, že při řazení zpátečky budete muset zastavit. To práci může o něco zpomalit. Mechanickou převodovku doporučujeme v náročnějším stoupavém terénu.

Chcete-li však měnit rychlost bez zastavování, pak vám bude vyhovovat traktor s hydrostatickou převodovkou. Rychlost si regulujete sami sešlapováním plynového pedálu, a to jak při jízdě dopředu, tak při couvání.

Zahradní traktor Stiga

Výbava a příslušenství

Zahradní traktor má několik funkcí. Trávu může mulčovat, vyhazovat do boku nebo dozadu, či klasicky sbírat do koše. Některé typy jsou vybaveny i elektrickým vysypáváním sběrového koše, což vám usnadní spoustu práce, a vy nebudete muset neustále vysedat a nasedat, abyste jej manuálně vysypali. Dále mohou mít i tempomat, který se hodí při sekání opravdu velkých travnatých ploch.

Co se týče příslušenství, existuje celá řada zařízení, které můžete připojit. Díky tomu se vám otevírá spektrum možností, co všechno za práci s ním uděláte. V letním období za něj můžete například připojit vozík a vozit v něm různé materiály. Taky můžete zahradu válcovat. Přikoupit si rozmetadlo, hnojit s ním zahradu a provzdušňovat půdu.

Rozmetadlo využijete i přes zimu, kdy s ním můžete nanášet posypovou sůl na cesty, nebo připojíte radlici, se kterou budete odhrnovat sníh, než přijde jaro.

Podívejte se na naši nabídku zahradních traktorů a riderů