Jak vybrat svářecí inventor

Díky klesajícím cenám, patří dnes svářecí inventor k výbavě každého kutila a majitele domu. Nákupu svářečky by však mělo předcházet racionální rozhodnutí, co budeme svařovat , jak často a také za jakých podmínek. Nízká cena inventoru je sice lákavá, ale zároveň může znamenat velmi nízkou kvalitu stroje i odvedené práce.

 

Potřebujete poradit s výběrem?

Pavel Luksza

+420 776 333 735 info@maxtechnika.cz

Prvně si řekněme jak takový inventor pracuje.

Svařovací invertor je zařízení, které umí usměrnit běžné síťové napětí. Usměrněné napětí poté elektronický obvod přemění na střídavé napětí vysoké frekvence. Vysokofrekvenční napětí se transformuje a usměrní na stejnosměrné napětí, které je použitelné pro sváření. Výhodou invertorů je nízká hmotnost a především možnost elektronicky upravovat průběh výstupního napětí a tím ho uzpůsobit pro různé svařovací metody. Invertory umožňují „dovybavení“ nejrůznějšími funkcemi, které zvýší komfort a kvalitu práce.  Inventor svařuje metodou MMA (Manual Metal Arc) je metoda ručního svařování elektrickým obloukem s použitím obalovaných svařovacích elektrod.

  Parametry pro výběr.

Mezi nejdůležitější hodnoty, které je v prvotní fázi výběru třeba sledovat, patří zatěžovatel a svářecí proud.  Zatěžovatel je procentuální koeficient. Pokud je v parametrech u svářečky uvedený zatěžovatel 100A/60% znamená to, že proudem 100A budete moci svařovat 60% času a 40% času se bude svářečka chladit. Většinou je to v desetiminutovém cyklu. Zjednodušeně řečeno budete s inventorem 6 minut svařovat a 4 minuty se bude stroj chladit.

 

   Na závěr.

Barevné a designové provedení mají minimální vliv na kvalitu svářečky. Inventory jsou dnes malé a lehké, pokud ale hodláte svařovat pravidelně a svářečku často přenášet, vybírejte také podle její velikosti a hmotnosti. Velkým bonusem je dodávané příslušenství v balení svářečky.

Podívejte se na naši nabídku svářecích invertorů