Jak uskladnit a zazimovat zahradní techniku

Právě nastává období kdy je potřeba správně zazimovat zahradní techniku. Jak se o vaše stroje správně postarat se dozvíte níže. Správným zazimováním a skladováním ji uchráníte před korozí, prodloužíte její životnost a zabráníte i zbytečným výdajům za opravy.

  1. Po poslední použití zbavíme stroj všech nashromážděných organických nečistot. Pro vaší bezpečnost odpojte přívodní kabel od zapalovací svíčky. Doporučujeme vám nepoužívat k omývání sekačky nebo traktoru proud vody, aby nedošlo k usazení vlhkosti v hůře dostupných prostorách.
  2. Přidejte stabilizátor paliva. Abyste snížili riziko koroze nádrže a degradace gumových prvků palivového systému, přidejte stabilizátor paliva. Motor poté nechte chvíli běžet, aby se stabilizátor dostal do celého palivového systému. Palivovou nádrž následně doplňte až po okraj. Nikdy nepoužijte palivo bez stabilizátoru do nové sezony
  3. Výměnou oleje a olejového filtru (je-li jím stroj vybaven) značně prodloužíte životnost motoru.  Tou správnou dobou pro výměnu oleje je právě konec sezóny. Pokud necháte v motoru starý olej celou zimu, všechny nečistoty se v něm pevně usadí a nepůjdou vypustit. Před vypouštěním oleje motor provozem prohřejte – teplý olej vyteče lépe.
  4. Pokud je váš stroj vybaven baterií (např. sekačky s elektrickým startérem nebo zahradní traktory), odpojte ji, vyjměte, vyčistěte konektory, nabijte a uložte na suchém a před mrazem schráněném místě. 
  5. Stroje skladujte na čistém a suchém místě. Vlhko a koroze jdou spolu ruku v ruce. Nadměrné korozi se vyhnete v případě, kdy vaše stroje uskladníte na čistém a suchém místě.

 

Pro správné zazimování to nutné není, ale když už v těch servisních úkonech budete, můžete vyměnit také vzduchový filtr, svíčku a naostřit žací nože. Nezapomeňte vždy používat příslušné osobní ochranné pracovní pomůcky!