Štípače dřeva jsou neocenitelným pomocníkem při štípání většího množství špalků a polen. Jak a podle čeho vybírat správný štípač dřeva, aby nám dobře sloužil a dlouho vydržel? Pouze pár desítek vteřin a i z nejsilnějších polen je dřevo připravené k přiložení do kamen. Jenže jak vybrat takovou, která vám dokonale usnadní práci a přitom nebude zbytečně drahá? Přesně na to se podíváme v našem dalším článku.

Štípačku na dřevo vybírejte hlavně podle toho, jaké dřevo plánujete štípat. Důležitá je přitom nejen velikost a průměr polen, ale také tvrdost dřeva, se kterým budete pracovat.

Štípače na kratší polena

Horizontální štípačky se hodí pro práci s menšími kusy dřeva. Rozštípou až půlmetrová polena s průměrem až 25 centimetrů. Využijete je hlavně při práci s měkkým dřevem, jako je třeba smrkové, borové, jedlové nebo lipové. Štípací tlak na poleno není tak velký jako u vertikálních štípaček. Zpravidla se pohybuje mezi 4 až 6 tunami. Horizontální štípačky jsou levnější, snadno se s nimi manipuluje a zapojíte je do běžné 230V zásuvky.

Výběr štípače na větší polena (45cm a více)

Pokud potřebujete naštípat větší kusy dřeva, budete vybírat v kategorii vertikální štípače. Poradí si až se 150centimetrovými poleny s půlmetrovým průměrem a vytvoří tlak až 15 tun. Potřebná velikost tlaku záleží na tom, jaké dřevo budete štípat. Vertikální štípače dřeva jsou určeny pro štípání tvrdého dřeva a silnějších průměrů polen. Mají robustní celokovovou konstrukci a umožňují obouruční bezpečnostní úchop. Díky těmto kleštinám poleno pevně drží, rozštípané dřevo neodlétává a pokud pustíme jeden úchop (spínač), štípací klín vyjede bezpečně zpět nahoru do výchozí pozice. Díky spodním posuvným deskám si nastavujete potřebnou výšku. U vertikálních štípačů už je zapotřebí počítat se zásuvkou na 3 fáze. 

Rady na závěr

Pokud si chcete štípání dřeva co nejvíc ulehčit, kupte si kromě klasického klínu také čtyřramenný klín. Díky tomu poleno rovnou rozčtvrtíte a ušetříte si tak práci.

Štípače renomovaných výrobců jsou vybaveny systémem Vario, umožňující nastavit délku dráhy pístu podle délky štípaných polen. Při štípání kratších polen pak nemusíte zbytečně čekat, až píst dojde až do krajní polohy a ušetříte tak spoustu času.

Nejlepší štípače vám navíc nabídnou i sklápěcí stolek a odnímací pracovní stůl, na které dáte menší polena. A nemusíte se tak při práci stále ohýbat. 

Pokud víte, že budete štípat jen dlouhá a těžká polena, vybírejte z nabídky štípačů s co nejnižší základnou. Polena nebudete muset zvedat, jen plynule nakoulíte na štípač.